Világítástervezés az irodában
A legtöbb munkavállaló körülbelül 8 órát tölt az irodában, ezért a jó megvilágítás elengedhetetlen a kényelmes munkahelyi légkör megteremtéséhez. A rossz megvilágítás egészségkárosodáshoz és boldogtalan, terméketlen munkavállalókhoz vezethet.
A Feny24.hu világítástervezői több mint 20 éve adnak tanácsot az ügyfeleknek az ideális irodai világítással kapcsolatban, figyelembe véve az összes egyéni igényt, körülményt és kívánságot.
Modern irodai világítási prioritások
Emberközpontú világítás
Az irodai lámpák koncentrációfokozó fényt használnak, amelynek magas kék tartalma ellensúlyozza a fáradtságot és segíti az alvást. A legmodernebb HCL világítási rendszerek a napfény természetes változását is szimulálják a fényszínnel, ami viszont fokozza a termelékenységet és az egészséget.
Feladattal kapcsolatos
Minden iroda egyedi, az egyes területek és helyszínek eltérő megvilágítási igényeket támasztanak. A világításnak tehát ezt figyelembe kell vennie, hogy optimalizálja a mindennapi irodai életet. Például az íróasztalnál más fényerősségű és melegségű fényre van szükség, mint a recepción vagy a tárgyalóban.
Energia- és költséghatékonyság
A jövedelmezőség minden vállalat számára alapvető fontosságú, ezért sok vállalat áttér a LED izzókra. Telepíthet jelenlét- és szürkületérzékelőket, hogy a lámpák csak akkor legyenek bekapcsolva, amikor szükséges.
Fények az irodába
Fényminőség az irodában
A világítás tervezésekor szakértőink figyelembe veszik az iroda elrendezését és a körülményeket, hogy meghatározzák az optimális irodai világítást.
Ami a szoba jellegét illeti, úgy véljük:
A nappali fény előfordulása
Fényszórás a falakon, mennyezeteken és padlókon
Mennyezetmagasság, fülkék és falszínek
Fényt igénylő tér
A fény és az árnyék mozgása a térben
A fény, a színek és az anyagok hatása a légkörre
Nemzeti tényezők, mivel a fény kulturális kérdés is.
Ami a lámpák kiválasztását illeti, a következőket foglaljuk magunkba:
Világítási szint és fénysűrűség-eloszlás
Közvetlen vakítás korlátozása
A képernyőkön és más munkaeszközökön visszaverődő tükröződés korlátozása
Háromdimenziós láthatóság megfelelő árnyékolással
A zavaró árnyékok elkerülése
Fényszín és színvisszaadás villódzásmentesség
Biztos lehet benne, hogy az általunk kínált lámpák választéka minden igényét és követelményét kielégíti.
Munkavállaló-központú világítás
Tervezési megközelítésünk a kutatási tanulmányból származik „Perceived lighting quality in the office” a Zumtobel és a Fraunhofer Intézet által készített tanulmány, amely megmutatja, mi a fontos a munkavállalók számára a mindennapi irodai életben.
Ez lehetővé teszi világítástechnikai tervezőink számára, hogy pontosan azt adják, amit Ön szeretne.
Az ajánlott megvilágítási szint 500 lux körül van. A tanulmány azonban azt mutatja, hogy a dolgozók a 800 luxos vagy annál magasabb megvilágítási szinteket részesítik előnyben.
A tanulmány szerint a mesterséges fényt több mint hat órán keresztül használják, nemcsak a téli napokon, hanem nyáron is.
Az egyedileg dimmelhető és színváltoztatható mesterséges fény növeli a jó közérzetet és elősegíti a termelékenységet és a kreativitást.
A közvetlen/indirekt fény a csökkentett fényerő-kontrasztok révén tehermentesíti a szemet, és a legjobb fényviszonyokat biztosítja, így az irodát kellemes hellyé teszi.
Irodai típusok
Világítástervezőink a helyiségek egyedi igényeihez igazítják a világítástervezést, és segítenek abban, hogy irodája kényelmes, boldog és produktív munkahely legyen.
Alapterület 10 és 50 m² között
1-2 fő
A nappali fény nagy aránya
Az egyes irodákban a világítást az ablakkal párhuzamosan javasoljuk elhelyezni, a legjobb megoldás a függő- vagy függőlámpa.
Alapterület 50-300 m²
Legfeljebb 25 fő részére
Csak természetes módon kitett
az ablakhoz közeli zónákban
Az íróasztalok sorát hordozható világítási rendszerekkel, például állólámpákkal kell megvilágítani. Ezeket ki kell egészíteni alapvető mennyezeti lámpákkal, például LED-panelekkel vagy függő lámpákkal.
400 és 1 200 m² közötti alapterület
100 főig
Állandó mesterséges világítás szükséges
A mennyezeti lámpák, például LED-panelek vagy rácsos lámpák mellett a nagytermi irodákban az egyes munkaállomásokon asztali lámpáknak is helyet kell kapniuk.
Munkahelyi világítási útmutató
Útmutató a munkahelyi biztonságról, egészségvédelemről és jólétről szóló 2007. évi szabályzat (általános alkalmazás) 8. szabálya: Természetes és mesterséges világítás című szakasza szerint
(a) a munkahelyek, amennyire lehetséges, elegendő természetes fényt kapnak, és a munkáltató munkavállalói biztonságának és egészségének védelméhez megfelelő mesterséges megvilágítással vannak ellátva,
(b) a munkaállomásokat tartalmazó helyiségekben és a folyosókon a világítóberendezéseket úgy helyezik el, hogy a munkáltató munkavállalóit a felszerelt világítás típusa ne fenyegesse balesetveszély, és
(c) az olyan munkahelyeket, ahol a munkáltató munkavállalói a mesterséges világítás meghibásodása esetén különösen ki vannak téve a kockázatoknak, megfelelő intenzitású vészvilágítással lássák el.
Övezeti besorolás és további területek
Nem csak az irodának kell megfelelően megvilágítottnak lennie, ahol Ön dolgozik. Az Ön telephelyének minden területét is vonzóan és megfelelően kell megvilágítani. Világítástervezőink méretüktől függetlenül az Ön világítási projektjének szentelik magukat. Átfogó zónázási koncepciót is alkalmazunk annak meghatározására, hogy a munkahelyen kívül mely területekhez tartoznak speciális világítási követelmények.
Bejárati terület
A bejárati területek világításának jó első benyomást kell keltenie, hívogatónak kell lennie, és nem szabad vakító fénnyel elvakítania a látogatókat és az alkalmazottakat.
Folyosók
A funkcionális világítás optimális látási feltételeket biztosít a folyosókon. Célzott akcentusvilágítással kiemelheti a tárgyakat, hogy vizuálisan kellemes fénypontot adjon.
Konferenciatermek
Akár képzésre, akár megbeszélésekre használják, a konferenciatermeknek rugalmas megvilágításra van szükségük. Ezekben a helyiségekben kötelező a fényerőszabályzó, mivel ezekben a helyiségekben gyakran használják a kivetítőket.
Cafeteria/Konyha
A munkaterülettel ellentétben a kávézó vagy a konyha területére meleg fehér, kényelmes világítás ajánlott. Ebben a fényben az ételek is vonzóbbnak tűnnek.
Tökéletes fénytervezés
Az intelligens napvédő eszközök, mint például a redőnyök és a redőnyök szabályozzák a napfény beesését, így csökkentik a hőfelhalmozódást és elkerülhető a vakítás. Ugyanakkor a napfény továbbra is bejut a helyiségbe anélkül, hogy kellemetlenséget okozna.
A világítás a jelenlét függvényében, intelligens jelenlétérzékelők segítségével kapcsol be. Ugyanakkor a szürkületérzékelők képesek meghatározni a nappali fény előfordulását. Így a fényt tompítják vagy kikapcsolják, amikor a helyiségeket nem használják.
A világítás működőképességét folyamatosan ellenőrzik az egész épületre kiterjedő BUS-rendszer segítségével. Meghibásodás esetén azonnal intézkedni lehet. Vészhelyzet esetén célszerű biztonsági világítást beépíteni.
Bildquelle: dguv