Munkahelyi világítás

Feladatlámpák irodákhoz és számítógépes munkaállomásokhoz

Munkahelyi világítás

Emberek milliói töltik életük nagy részét irodai munkahelyen vagy otthonról dolgozva. A megfelelő megvilágítás csökkenti vagy akár meg is szünteti a szem megerőltetésének jeleit: Fáradtság, szempanaszok és fejfájás. Helyettük hatékonyság, motiváció és a fizikai és mentális jólét általános új érzése lép a helyébe!

Legfontosabb kategóriák a Lampenweltnél

Gyakran ismételt kérdések a munkahelyi világítással kapcsolatban

Vannak a munkahelyi világításra vonatkozó jogi előírások vagy követelmények?

Hány lumenesnek kell lennie a munkahelyi világításnak?

Vannak olyan lámpák, amelyek különösen alkalmasak téli vagy sötét környezetbe?

Van olyan ökölszabály, amely iránymutatásként szolgálhat?

Jogszabályok

A munkahelyi világítást törvényi előírások szabályozzák - még Németországban is. Ezek a munkahelyi rendelet (ArbStättV) 6.1. §-ában (A képernyős munkahelyekre vonatkozó általános követelmények) szerepelnek.

  • A munkaasztaloknak vagy munkafelületeknek alacsony fényvisszaverődésű felülettel kell rendelkezniük, és úgy kell elhelyezni őket, hogy a munka során ne legyenek zavaró fényvisszaverődések és tükröződések. Az alacsony káprázási értékkel, azaz UGR<19, és indirekt fényeloszlással rendelkező lámpatestek segítenek ennek a követelménynek a teljesítésében.
  • A DIN EN ISO 12464 -1 szabvány szerint a világításnak nemcsak a munkafeladatnak kell megfelelnie, hanem a munkavállaló egyéni látásához is igazodnia kell. Az idősebb munkavállalók és a látássérültek számára például 750 és 1500 lux közötti magasabb megvilágítás ajánlott, míg ugyanazt a vizuális feladatot egy fiatalabb munkavállaló 500 lux fényerővel is el tudja végezni.
Irodai állólámpa

Műszaki szempontok

A különböző fényforrások nem csak a spektrális színek jelenléte vagy hiánya (az eredmény a színvisszaadás), hanem a fényt alkotó spektrális színek intenzitása (az eredmény a fény színe) tekintetében is különböznek egymástól.

Fényszín / színhőmérséklet

Fényszín / színhőmérséklet

A fényszínt vagy színhőmérsékletet Kelvinben (K) mérik, és egy fehér fényforrás egyedi, eredendő színét írja le, amelyet általában "hidegebbnek" vagy "melegebbnek" érzékelnek.

A fény színének Kelvinben történő meghatározása nem tévesztendő össze a színváltós fénytechnológiákkal (RGB), amelyekben a fény például vörös, kék, zöld vagy sárga színben világíthat. Nagyjából három világos színt különböztetünk meg:

  • Meleg fehér (<3,300 Kelvin) = hangulatos fény a lakóterekben
  • Univerzális fehér (3,300 - 5,300 Kelvin) = funkcionális fény a munkához
  • Nappali fény (> 5,300 Kelvin) = kékes fény pincékben és háztartási helyiségekben.

Színvisszaadás / CRI

A színvisszaadási index (CRI) azt jelzi, hogy egy tárgy színei mennyire tűnnek természetesnek, amikor a megfelelő fényforrás megvilágítja őket.

A Ra 100 CRI azt jelenti, hogy a színeket úgy adja vissza, ahogyan azok nappali fényben lennének. Ra >= 90 nagyon jó színvisszaadásra utal, Ra >= 80 jó színvisszaadásra. A Ra 80 alatti fényforrások nem ajánlottak lakóterekbe, mivel a színek torzulhatnak vagy szürkévé válhatnak.

Színvisszaadás / CRI

Világítási példák egyéni munkaállomásokra, asztali csoportokra és nagytermi irodákra

A közvetett és az irányított fény megfelelő aránya maximalizálja a szem számára kényelmes fényviszonyokat, és elkerüli a kemény árnyékokat. Ezért minden világítási helyzethez több lámpát használnak, például egy LED-panelt a nagy felületű helyiség megvilágításához és egy asztali lámpát a támasztékhoz.\ Egyes lámpatestek, mint például a mennyezeti mosólámpa, mindkét típusú fényt is képesek előállítani: egy közvetett fénykomponenst, amely a mennyezet felé világít és onnan visszaverődik, és egy közvetlen fénykomponenst, amely a munkahelyet világítja meg.

Függőlámpa

A függesztett lámpatestek alternatívát jelenthetnek az irodai állólámpák helyett. A diffúzoroknak vagy lamelláknak köszönhetően teljesen vakításmentesek.

Irodai állólámpa

A rendszeresen használt otthoni irodának ugyanolyan fényviszonyokat kell biztosítani, mint a vállalati irodában lévő egyetlen munkaállomásnak, és a fényviszonyok testre szabhatók.

Állólámpák

Az asztali lámpa helytakarékos alternatívája az állólámpának. A fényszínt és a színvisszaadást is figyelembe kell venni.

További csúcsfunkciók az irodai munkalámpák számára az irodában

Napfényérzékelő a szabadon álló irodai lámpán
HCL / nappali fényérzékelő

Fokozott munka- és pihenésminőség az automatikusan beállított színhőmérsékletnek köszönhetően.

Akusztikus függőlámpák
Akusztikai szigetelés

A képernyő filcburkolata a hangelnyelés érdekében, például a nyitott terű ügyfélszolgálati irodában.

Állólámpa mozgásérzékelő
Mozgásérzékelő

Takarékos fényhasználat és kényelem a dolgozók számára a pontos jelenlétérzékelőknek köszönhetően.

Intelligens függőlámpa
Intelligens világítás

Bluetooth, csoportos/swarm vezérlés, hőmérséklet-, zajszint- és levegőminőség-érzékelők.

Kapcsolat űrlap

A kapcsolatfelvételi űrlapunk használatából eredő adatfeldolgozásra Adatvédelmi szabályzat vonatkozik.