Munkahelyi és képernyő világítás irodák számára
Emberek milliói töltik életük nagy részét irodában, akár munkahelyen, akár otthon. Megfelelő megvilágítás nélkül a dolgozók szemfáradtságtól, fáradtságtól, szempanaszoktól és fejfájástól szenvedhetnek. A megfelelő megvilágítással azonban a munkavállalók motiváltnak és produktívnak érzik magukat, és jól érzik magukat.
Irodai és munkahelyi világítás
Világítási koncepciók irodák számára
A jó irodai világítás jellemzői a következők:
ILLUMINANCE
FÉNYELOSZLÁS
MEGFELELŐ FÉNYSZÍN
KIVÁLÓ SZÍNVISSZAADÁS
FÉNY IRÁNYA
Gyakran ismételt kérdések a munkahelyi világítással kapcsolatban
Jogszabályok
A munkahelyi biztonságról, egészségvédelemről és jólétről szóló törvény előírja, hogy a munkahelyeknek elegendő természetes fényt kell kapniuk, és a munkavállalók biztonságának és egészségének védelméhez megfelelő mesterséges világítással kell rendelkezniük.
A természetes és mesterséges megvilágításról szóló 8. előírás kifejezetten kimondja, hogy a munkáltatóknak biztosítaniuk kell:
A megvilágítás szintje elegendő ahhoz, hogy a munkavállalók felismerjék a nyilvánvaló veszélyeket és a szem megerőltetése nélkül dolgozhassanak.
A világítást úgy alakítják ki, hogy a fényerő, a nem megfelelő árnyékolás vagy a rosszul elhelyezett fényforrások vagy munkaállomások ne okozhassanak kellemetlenséget vagy sérülést a vakítás vagy a fény visszaverődése miatt.
A teljes körű útmutatást lásd a Guide to the Safety, Health and Welfare at Work (General Application) Regulations 2007
Fényszín és színvisszaadás
A különböző fényforrások a spektrális színek jelenléte vagy hiánya (színvisszaadás) és a fényt alkotó spektrális színek intenzitása (fényszín) tekintetében különböznek egymástól.
Fényszín / színhőmérséklet
A fényszínt vagy színhőmérsékletet Kelvinben (K) mérik, és a fehér fény egyedi, eredendő színét írja le, amelyet általában "hidegnek" vagy "melegnek" érzékelnek. A fény színének Kelvinben történő meghatározása nem tévesztendő össze a színváltós világítási technológiákkal (RGB), amelyekben a fény vörös, zöld vagy kék színben világíthat. A három fényszín közötti durva megkülönböztetés a következő:
Meleg fehér (<3,300 Kelvin) = hangulatos fény a lakóterekben
Univerzális fehér (3,300 - 5,300 Kelvin) = munkához szükséges fény
Nappali fény (> 5300 Kelvin) = kékes fény az alagsorban és a háztartási helyiségekben.
Színvisszaadás / CRI
A színvisszaadási index (CRI) azt jelzi, hogy egy tárgy színei mennyire tűnnek természetesnek, amikor a fényt bekapcsolják.
A Ra 100 CRI azt jelenti, hogy a színeket úgy adja vissza, ahogyan azok nappali fényben lennének. Ra >= 90 nagyon jó, Ra >= 80 jó színvisszaadásra utal. A Ra 80 alatti izzók nem ajánlottak lakóterekbe, mivel a színek torzulhatnak vagy szürkévé válhatnak.
Egyéni munkaállomások, asztalcsoportok és nagytermi irodák
A közvetett és irányított fény megfelelő aránya biztosítja, hogy a fényviszonyok a lehető legkényelmesebbek legyenek a szem számára, és megszünteti az árnyékokat. Ennek eléréséhez több lámpa szükséges, például egy LED-es panel a nagy felületű helyiség megvilágításához és egy asztali lámpa a támogatáshoz. Egyes lámpák, például az uplighterek, mindkét típusú fényt is képesek előállítani: a mennyezet felé sugárzó közvetett fényt és a munkaterületet megvilágító közvetlen fényt.
Az irodai állólámpa alternatívája lehet a függőlámpa. A diffúzorok vagy rácsok teljesen vakításmentesek, és vizuálisan megtörik a fényt a szobában.
A rendszeresen használt otthoni iroda ugyanolyan fényviszonyokat érdemel, mint egy vállalati iroda, és az egyéni igényekhez igazítható.
Az állólámpa helytakarékos alternatívája az asztali lámpa. Az asztali lámpák esetében azonban figyelni kell a fény színére és a színvisszaadásra.
Az irodai lámpák egyéb csúcsfunkciói
Növelje a munka és a pihenés minőségét az irodában az automatikus színhőmérséklet-változtatással.
A képernyő filccel való lefedése segít a hangelnyelésben, ami ideális egy nyitott terű ügyfélszolgálati irodában.
A fény gazdaságos használata a pontos jelenlétérzékelőknek köszönhetően növeli a dolgozók kényelmét.
A Bluetooth és a csoportos/swarm vezérlés lehetővé teszi a hőmérséklet kiválasztását, a zajszint csökkentését és a levegő minőségének javítását.