:format(jpeg))
Múzeumi világítás
Professzionális világítástervezés a kivételes kiállítási eredményekértA jó múzeumi világítás már az első pillanattól kezdve inspirálja a látogatókat. A személyre szabott műalkotások és kiállítási tárgyak esztétikus és vonzó környezetet teremtenek. Ez javítja a látogatói élményt, javítja a hírnevet és növeli a látogatók számát.
A múzeumok és galériák világítása különleges kihívást jelent, mivel mind a konzerválási követelményeknek, mind a szervezeti keretfeltételeknek és a tervezési igényeknek meg kell felelni. Végül, de nem utolsósorban a világítási koncepciónak gazdaságosnak és ezáltal fenntarthatónak kell lennie az üzemeltetők számára.
A múzeumi világítás jó tervezésének előnyei
- A kiállítási tárgyak valósághű, esztétikus és művészi bemutatása
- Konzerváló védelem a fénynek való kitettség okozta esetleges károsodással szemben
- Gazdasági előnyök az energiahatékony LED-es világítási megoldásoknak köszönhetően
Feny24.huAz Ön világítási projektje a
A múzeum jól megtervezett világítási koncepciója a kiállítási tárgyakat eredeti színükben és a fény okozta károsodás veszélye nélkül világítja meg. A megfelelő világítással elkerülhető az árnyékképződés - kivéve a színpadra állítást -, valamint a zavaró tükröződések és tükröződések.
Feny24.hu Bízzon a világítástervezés szakértőiben, akik széles körű iparági tapasztalattal rendelkeznek.
:format(jpeg))
Lámpák és lámpatestek a múzeum megvilágításához
A sínrendszerek ideálisak nagy bemutatótermekbe. A sínrendszer egyik előnye a rugalmasság, mivel a lámpatestek bármikor a változó vagy áthelyezett kiállítási tárgyakhoz igazíthatók, anélkül, hogy újra kellene szerelni őket. További előnye, hogy a teljes pályarendszer csak egyetlen áramcsatlakozást igényel.
A mennyezetre szerelhető egyedi reflektorokat általában kis számú kép és kiállítási tárgy célzott megvilágítására használják. Előnyük, hogy pontosan igazíthatók. Különösen ajánlott a LED-es világítástechnikával ellátott egyedi reflektorok használata. Ezek magas energia- és költséghatékonyságot, valamint hosszú élettartamot és jó vagy nagyon jó színvisszaadási tulajdonságokat kínálnak. Mivel az egyes reflektorok külön áramcsatlakozást igényelnek, célszerű a világítást előre pontosan megtervezni.
A falmosók ideálisak általános világításhoz. Ha galériákban helyezik el őket, akkor a képek fölé vagy mellé szerelhetők, ami kiemeli a műalkotást. A LED-ekkel a falmosók a legnagyobb energiahatékonyságot és a legalacsonyabb karbantartási igényt kínálják, mivel a fényforrást ritkán vagy soha nem kell cserélni.
A képi fények az egyes műalkotások színterét adják. Ezeket vagy a falra szerelik, hogy megvilágítsák az állandó vagy változó festményeket, vagy közvetlenül az adott festmény keretére. A képvilágítás hagyományos kivitelben kapható, ami klasszikus esztétikát kölcsönöz a képeknek. Azonban számos modern, minimalista megjelenés is van, amelyek háttérbe szorítják a képet. A képi lámpákat nem feltétlenül kell áramforráshoz csatlakoztatni - sok termék akkumulátorral működik, így később rugalmasan beilleszthető a világítási koncepcióba.
A múzeumok és galériák világítási koncepciójára vonatkozó követelmények
A múzeumok és galériák jó világítási koncepciója ötvözi a helyiség egyenletes általános megvilágítását a közvetlenül a műalkotásokra és a kiállított tárgyakra irányuló akcentusvilágítással. A látogatói élmény, valamint a művészi és kurátori elképzelés áll a középpontban. Minden jó világítási koncepció különböző világítási megoldásokat használ ésszerű kombinációban.
:format(jpeg))
Az akcentusvilágítás - azaz reflektorok és falmosók - célzott használatával a kiállítási tárgyak hatékonyan bemutathatók. A látogatók figyelmét is felkeltik.
:format(jpeg))
A múzeumok és galériák világítását a kiállítási tárgyak és a térbeli körülmények sajátos követelményeihez kell igazítani. Minden kiállítási koncepció személyre szabott világítási megoldást igényel.
:format(jpeg))
A múzeumi világításban szigorúan kerülni kell a zavaró árnyékokat. A fényforrások helyes elhelyezése és a megfelelő világítási technológiák kiválasztása elengedhetetlen a kiállítási tárgyak egyenletes megvilágításához.
:format(jpeg))
Az akcentusvilágítás - azaz reflektorok és falmosók - célzott használatával a kiállítási tárgyak hatékonyan bemutathatók. A látogatók figyelmét is felkeltik.
:format(jpeg))
A múzeumok és galériák világítását a kiállítási tárgyak és a térbeli körülmények sajátos követelményeihez kell igazítani. Minden kiállítási koncepció személyre szabott világítási megoldást igényel.
:format(jpeg))
A múzeumi világításban szigorúan kerülni kell a zavaró árnyékokat. A fényforrások helyes elhelyezése és a megfelelő világítási technológiák kiválasztása elengedhetetlen a kiállítási tárgyak egyenletes megvilágításához.
A múzeumi világítás különböző alkalmazási területei
:format(jpeg))
A bemutatóterem megvilágítására különböző világítási koncepciókat használnak. Ez magában foglalja a szórt, diffúz és/vagy közvetett fényt, hogy egységes hangulatot teremtsen a helyiségben. A diffúz fényeloszlás azt jelenti, hogy kevés vagy egyáltalán nem keletkezik zavaró árnyék, így a tárgyak tisztán és zavartalanul láthatók. A világítás tervezésénél figyelembe kell venni a falak és a mennyezet színét, mivel ezek a design és nem utolsósorban a fényvisszaverő felületek kialakításaként befolyásolják a hangulatot és a fényeloszlást. Színes és sötét falakat találunk például "régi mesterek" kiállításokon. A diffúz fény mellett a kiállítótérben a tárgyakra fókuszált akcentusvilágítás is található.
:format(jpeg))
A festmények gondosan megtervezett megvilágítása fokozza a műalkotások hatását. Az általános és az akcentusvilágításnak harmonizálnia kell egymással. A diffúz szobavilágítás biztosítja a megfelelő fényerőt és tájolást a szobában, míg a kiválasztott hangsúlyok a festmény színterét adják, és a néző tekintetét irányítják. Minden műalkotás egyedi megvilágítást igényel, amely kiemeli annak különleges jellemzőit és megteremti a kívánt hangulatot. Az esztétikai szempontok mellett ezeknek az állandóan működő világítási megoldásoknak gazdaságilag is meggyőzőnek kell lenniük.
:format(jpeg))
Egyes kiállítási tárgyak esetében a vitrin védelmére van szükség, ami azt jelenti, hogy a vitrinben és környékén a világításra is figyelni kell. A vitrinek megvilágításához ideálisak a rugalmasan szerelhető, alacsony energiafogyasztású és széles fényeloszlású LED-csíkok. Kisebb LED-es spotlámpák is használhatók a vitrinben lévő egyes tárgyak kiemelésére. A saját fényforrással nem rendelkező vitrinek esetében fontos, hogy a mennyezeti világítás összhangban legyen a vitrinekkel a tükröződések elkerülése érdekében. A vitrinekhez célszerű továbbá tükröződésmentes üveget használni, és a későbbiekben is pontosan hangolható fény érdekében dimmelhető fényforrásokat.
:format(jpeg))
Az olyan tárgyakat, mint például a szobrok, gyakran megvilágítják a sötétben, hogy a fény és az árnyék révén hatásosan kiemeljék szerkezetüket és formáikat. Ehhez maximálisan rugalmas világítási megoldásra van szükség. A mozgó reflektorokat és a nagy fókuszú fényt adó sínes reflektorokat gyakran használják a teljes tárgy vagy csak bizonyos részeinek megvilágítására. A mennyezeten elhelyezett világítási megoldás kínálja a legtöbb lehetőséget a tárgy megvilágítására. Használhatók reflektorok is, amelyek a reflektorral ellentétben nagyobb sugárzási szöggel rendelkeznek. Ez lehetővé teszi az egész tárgy egyenletes megvilágítását.
:format(jpeg))
A külső világítás felhívja a potenciális látogatók figyelmét a kiállításra, meghatározza az első benyomást, és nem utolsósorban betörésvédelemként is szolgál. A konfigurálható LED-es lámpatestek sokoldalú és energiahatékony világítási megoldást jelentenek. Napközben ezek segítségével hívogató világítási hangulatot lehet teremteni. Éjszaka automatikusan bekapcsol egy másik világítási koncepció, amely szintén elriasztja a betörőket. A LED-es kültéri reflektorok és a földi reflektorok népszerűek az épület alulról történő megvilágítására, valamint a fali lámpatestek a múzeum homlokzatának lenyűgöző megvilágítására.
:format(jpeg))
A múzeum vészvilágítása a múzeum látogatóinak és a személyzetnek a biztonságát szolgálja. A LED-es lámpatestek speciális vészhelyzeti modulokkal vannak felszerelve, amelyek biztosítják, hogy a vészvilágítás áramkimaradás esetén is működjön. Ez biztosítja az autonóm áramellátást vészhelyzetekben. Ezen túlmenően a menekülési és mentési útvonalakat jelző táblák lehetővé teszik a biztonságos evakuálást, és csökkentik a balesetek kockázatát szélsőséges helyzetekben. A jó vészvilágítás a lopás kockázatát is csökkenti.
Festmények megvilágítása
A White Cube a tér és a művészet homogén megvilágítását írja le. Ez nyugodt, egységes térhatást kelt, amely a megvilágítás tekintetében nem tesz különbséget a kiállítási tárgy és a környező tér között. Ehhez a világítási koncepcióhoz széles sugárzási szögű és indirekt megvilágítású lámpatesteket használnak.
A Fekete doboz pontosan az ellenkezőjét írja le. Egy sötét szobában, gyakran nappali fény nélkül, a mesterséges megvilágítás kizárólag a tárgyakra összpontosul. A tárgyak úgy tűnnek, mintha a sötétből modellezték volna őket. Ez a világítási koncepció exkluzivitást sugall, és lehetővé teszi a kiállítási tárgy koncentrált megtekintését. A csend és a redukció hatása a színpadtechnikából származó világítástechnikai tapasztalatokon alapul, ahol pontosan ezt az érzést hozzák létre az akcentusfényekkel.
A jó fényhez szakmai tanácsadásra van szükség
:format(jpeg))