Ha fényforrásokra gondol, akkor remélhetőleg LED. Vagy te is azok közé tartozol, akik még mindig a jó öreg villanykörtét siratják? Erre nincs szükséged. Ha nem tudná, a modern LED-technológia optikailag és fényhatás szempontjából mindent tud, amit elődei is tudtak. De egyszerre csak egy dolgot. Kezdjük a rendelkezésre álló lámpák áttekintésével.
Kérjük, olvassa el útmutató cikkünket is: Izzólámpák és modern alternatíváik.
Szeretne egy áttekintést? Tessék. Egyszerűen összefoglalva: vannak hősugárzók, kisülési lámpák, LED-ek és OLED-ek. Azt kérdezi, hogy mi van mögötte? Szívesen válaszolunk kérdéseire:
Végre vége azoknak az időknek, amikor a lámpát gyakran kellett cserélni. A modern LED-technológiával megvan az a luxus, hogy alig kell lámpát cserélni. De ez még tovább javítható: léteznek olyan lámpák is, amelyekben a fényforrás állandóan be van építve. Az egész lámpatestet meg kell szabadulnom tőle, gondolhatod. Így van. De csak kb. 50 000 óra. Napi 4 órás használat mellett ez majdnem 35 évet jelent. Ha igen, akkor kétségtelenül máris kedvet kapott egy új lámpához.
Jó tudni: A modern LED-technológia, amely tartósan beépíthető a lámpatestekbe, sokkal nagyobb teret ad a tervezőknek a kreatív ötletek megvalósításához. Ahol korábban a lámpatestek és a fényforrások határozták meg a lámpatestek kialakítását, ott a fénykibocsátó diódák háttérbe szorulnak - mert képesek rá.
Valójában nagyon egyszerű. Kapcsolja ki, vegye ki a régi izzót, tegye be az új izzót, és kapcsolja be újra. De persze megkérdezik: Mi van, ha LED-re akarok váltani? Ez egyáltalán nem probléma. Utólagos átalakításokkal. Ezek olyan LED-lámpák, amelyeknek ugyanaz a szabványosított foglalat van, mint elődeiknek - például az izzólámpáknak és a halogénlámpáknak. Ha mindig is E27-es foglalatú izzót használt a lámpatesthez, egyszerűen vásároljon ugyanilyen foglalattal rendelkező LED-lámpát. Ez ilyen egyszerű.
És mi a helyzet a fényerővel? Ez egy jogos kérdés. Végül is ugyanolyan hangulatos fényt szeretne a nappaliban, mint korábban. Az összehasonlító értékek a boltban a termék adatai között találhatók. Régebben a wattokat nézték, ma már a lumenérték a döntő. Nagyjából erre emlékezhetsz: Az izzólámpa teljesítménye megszorozva tízzel adja a hozzávetőleges lumenértéket.
A meghittséget semmi sem múlja felül. A fénynek itt nagy szerepe van. Ha lehet tompítani, annál jobb. Elsősorban az izzólámpák és a nagyfeszültségű halogénlámpák gond nélkül tompíthatók. Minden más fényforrást dimmelhetőként kell megjelölni. Ez megtalálható a termék adataiban és a csomagoláson.
Tipp: A dimmelhetőként megjelölt lámpa nem használható automatikusan minden dimmerrel. Kompatibilisnek kell lennie. Ellenkező esetben a fényforrás villódzhat, rosszul halványulhat, vagy legrosszabb esetben akár el is törhet. Szeretné tudni, hogy mi illik össze? Szakértő tanácsadóink szívesen segítenek Önnek. Az alábbiakban találja az elérhetőségeket.
Minden fényforrás bizonyos mértékig felmelegszik, beleértve a LED-lámpákat is. A félvezető alkatrészeket ezért ennek megfelelően hűtőbordákkal látják el. A LED-ek azonban nem melegednek fel annyira, mint az izzólámpák.
Az egyik fényforrás egyértelműen az utcák előtt van. Kitaláltad? A LED-lámpa. Számos oka van annak, hogy miért kíméli a pénztárcáját:
Érdekes az üzleti ügyfelek számára: Az alacsony nyomású nátriumgőzlámpák gazdaságos fényforrások, bár csak ipari felhasználásra szánták őket. A kültéri ipari területek mellett a zebraátkelőhelyek is ki vannak világítva. Ezekre a lámpákra jellemző a sárga fény, rendkívül rossz színvisszaadással.
Ezek különleges [fényszínnel rendelkező] fényforrások.](https://b2c/inspiration/fassung-und-sockel-einfach-erklaert) Háttér: Nagyjából három fényszínt különböztetünk meg. Ezek a következők:
Ha nappali fényű lámpát veszel - például 6500 Kelvinnel -, az már nagyon hűvösnek és kékesnek tűnhet. Tudnod kell: Az ügyfelek gyakran természetes nappali fényt képzelnek el, és aztán csalódnak a mesterséges nappali fényben. Ennek oka, hogy gyakran tévesen meleg fényt várnak. Ez a felfogás legalábbis a közép-európaiakra vonatkozik. Az olyan forró országokban, mint Kína vagy Afrika, ezek a fényforrások nagyon népszerűek. Kíváncsi vagy, hogy mire is használhatod a nappali lámpát? Ideálisak hasznosító helyiségekbe, például a pincébe.
Szerencsére ma már nem kell választania. Hangulatos, félhomályos fényhez. Vagy világos fényt a munkához - az intelligens fényforrások ezt lehetővé teszik. Lehetővé teszik a meleg fehér, a nappali fehér vagy akár a többszínű szín közötti váltást a szíved kénye-kedve szerint. A Philips Hue LED-lámpáival például 16 millió szín érhető el. Az okostelefonos alkalmazáson keresztül vezérelhető, és a hangulatnak megfelelően tetszőleges számú világítási forgatókönyv határozható meg és hívható elő.
Fedezze fel a praktikus Smart Home Starter Sets from Philips Hue.
A múltban a használt izzókat egyszerűen a háztartási hulladékkal együtt dobták ki. Sajnos ez ma már nem ilyen egyszerű. Az izzólámpák betiltása és a hatékonyabb fényforrások bevezetése óta van néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartani. A LED-lámpák, fénycsövek és energiatakarékos lámpák gyakran tartalmaznak olyan alkatrészeket, amelyeket veszélyes hulladékként kell ártalmatlanítani.
A szabály tulajdonképpen nagyon egyszerű: Ha egy fényforrást ezzel a szimbólummal jelöltek, akkor azt nem szabad a normál háztartási hulladékkal együtt, hanem külön kell ártalmatlanítani. Ilyenkor az **Elektromos és elektronikus berendezésekről szóló törvény (ElektroG) alkalmazandó.
Az ártalmatlanítás ingyenes a újrahasznosító központokban és az elektromos kiskereskedőknél. A lakossági lámpatesteket is ott kell ártalmatlanítani - függetlenül attól, hogy ezek a lámpatestek fixen beépített LED-ekkel vagy különálló fényforrással rendelkező lámpatestek.
A LED-lámpák nem. És ez egy másik előny a sok közül. Ezek a fényforrások higanyt tartalmaznak:
A villanykörte napjai már régen elmúltak. Mivel a 1. 2018. szeptember, már a halogénlámpáknak sem áll rózsás jövő előttük. Ennek oka, hogy a lámpákról szóló uniós rendelet hatodik és utolsó szakasza ezen a napon lépett hatályba. Ez mit jelent? A nem irányított fényt kibocsátó lámpáknak mostantól legalább B energiahatékonysági osztályúnak kell lenniük. Ez az összes megfelelő nagyfeszültségű halogénlámpa kikapcsolásának felel meg.
Az uniós rendelet nem érinti a következőket:
*Még több kérdésed van mindenféle fényforrással kapcsolatban? Akkor vegye fel a kapcsolatot szakosodott tanácsadó szolgálatunkkal. _Itt_ találja kapcsolatfelvételi űrlapunkat.
Az áthúzott árak a feny24.hu található korábbi árnak felelnek meg
Minden ár forint(Ft), 27% ÁFA és plusz szállítási költséggel.