Ha az étel a konyhai fényben színtelenebbnek tűnik, mint a szupermarketben, a hálószobában a színes ruha elveszíti színeit, vagy a tükörben az arc természetellenesnek tűnik, az gyakran a fényforrás rossz színvisszaadásának köszönhető. A jó vagy nagyon jó színvisszaadás tehát a lakókomfort része, mivel a színek csak magas színvisszaadási indexű (CRI) fényforrással érvényesülnek - legyen szó akár a lakberendezésről, a divatról vagy az étkezésről.
Mi a CRI-érték?
A színvisszaadási index (CRI) azt jelzi, hogy egy tárgy színei mennyire tűnnek természetesnek, amikor egy adott fényforrás megvilágítja őket. A színvisszaadás tehát a fényforrás minőségi jellemzője. A Ra 100 CRI a színek élethű reprodukcióját jelenti. Ra >= 90 nagyon jó színvisszaadást, Ra >= 80 jó színvisszaadást jelez, ami ideális a lakóterekben, és a modern LED-lámpák között a legelterjedtebb.
Magas CRI-vel rendelkező fényforrások vásárlása
Olyan könnyű átállítani LED-re
A LED-es világítástechnika ma már jó vagy nagyon jó színvisszaadási értékeket ér el (CRI >=80), így a halogén technológiáról habozás nélkül át lehet térni a LED-re. Az izzó cseréjénél többet nem kell tennie. Az új világítástechnológia előnyei, többek között az akár 50 000 órás élettartam és az akár 90 %-os energiamegtakarítás, még fenntarthatóbbá teszik a világítást.
GYIK: Gyakran ismételt kérdések a színvisszaadási indexről
Hol találom a CRI-adatokat?
A színvisszaadási index (CRI) a Lampenwelt.de webáruházban minden fényforrás termékadataiban megtalálható.
Hogyan mérik a CRI-t?
Mérőműszerek, például a spektrométer segítségével a CRI a természetes napfény skáláján mérhető. Ehhez a DIN 6169 szabványban meghatározott 14 tesztszínt használnak: 8 elsődleges referencia színt (órózsaszín, mustársárga, sárgászöld, világoszöld, türkizkék, égszínkék, ági lila és lila lila) és 6 másodlagos referencia színt (telített vörös, sárga, zöld, kék, bőrszínek (rózsaszín) és levélzöld).
Az elektromágneses sugárzás 380 nm és 780 nm közötti látható része különböző színspektrumokból áll. A természetes napfény minden színt tartalmaz. A fényforrások viszont különböző fényspektrummal rendelkeznek. Ha egy lámpa csúcsokkal és csökkentett intenzitású fényspektrumot bocsát ki, akkor a fényerő egyenetlenül bocsátódik ki a színpalettára. Ez bizonyos színeket túlhangsúlyoz. Ha egy spektrális szín teljesen hiányzik, akkor a felületek ebben a színben szürkének tűnnek.
A DIN 6169 szerinti 14 vizsgálati szín:
Hol is fontos a magas CRI?
Az otthonokon kívül a jó színvisszaadás többek között az egészségügyben, az iparban, a grafikai tervezésben és a divatüzletekben is fontos szerepet játszik.
Az áthúzott árak a feny24.hu található korábbi árnak felelnek meg
Minden ár forint(Ft), 27% ÁFA és plusz szállítási költséggel.