Lumen
egyszerűen elmagyarázva A lumenek száma a fényforrások és az állandóan beépített LED-ekkel ellátott lámpatestek jellemzője. Ez az érték információt nyújt a modern fényforrások fényerejéről, és így az izzólámpák szabványos összehasonlító értékeként a wattot helyettesíti.
Watt vagy lumen? - Ez a különbség
A watt a fényforrás energiafogyasztásáról, a lumen a fényerősségről ad információt. Régebben azért használták a wattokat, mert a wattok és a lumenek aránya (az úgynevezett fényhasznosítás) az izzólámpák esetében mindig azonos volt. Mivel azonban a fényforrások egyre hatékonyabbá válnak, egyre több lument termelnek wattonként. Ez azonban azt jelenti, hogy Watt már nem nyilatkozik a fényerősségről. Ez azért van, mert a terméktől függ, hogy egy fényforrás hány lumen fényerőt termel hány wattal. A fényerő viszont megbízható érték a fényerő meghatározására.
Az energiatakarékos képlet: Több lumen - kevesebb watt
Mivel a lámpák és fényforrások egyre jobbá és energiatakarékosabbá válnak, nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. Aki ma új fényforrást választ, a LED-eket választja - a piacon kapható leg energiatakarékosabb fényforrást. Az intelligens otthon iránt érdeklődők számára az intelligens LED-lámpák könnyű bevezetést jelentenek az intelligens világításvezérlés és testreszabás világába.
Top fényforrások minden foglalathoz
Hogyan lehet átállítani LED-re?
A kedvelt lámpatestek, amelyek izzólámpákkal, halogén- vagy energiatakarékos lámpákkal működtek, könnyen felszerelhetők megfelelő LED-es fényforrással. A LED-lámpák foglalata megegyezik a hagyományos lámpákéval, pl. E27, E14, GU10 vagy G9.
Tudjon meg többet a témáról
A nappali megfelelő megvilágítása
Színhőmérséklet egyszerűen elmagyarázva
Intelligens világításvezérlés utólagos felszerelése
GYIK: Minden a Lumenről
A lumen (lm) a fényáram, azaz a lámpa fényerejének mértékegysége. A villanykörtéknek is volt lumenjük, de szokás volt wattban gondolkodni. Ez ma már nem lehetséges, mivel a modern világítástechnológiák, például a LED-ek esetében a wattok és a lumenek aránya már nem szabályos.
A lumeneket minden lámpa csomagolásán feltüntetik. Ez egy összehasonlító értéket is szolgáltat, amely segít a fényáramnak a hagyományos izzólámpával való összehasonlításában. Természetesen mindkettő megtalálható a Lampenwelt.de online boltban is.
Ez alapvetően az alkalmazás helyétől és a személyes preferenciáktól függ. Ha szereti a világos szobákat, akkor a 100-150 lumen/m²-es irányértékhez kell igazodnia. Az olvasósarkok vagy csendes zónák gyakran különösen hangulatosnak tűnnek kevesebb lumen vagy tompított fény mellett. Csak a professzionális világítási alkalmazásokban, például a közintézményekben, éttermekben, szállodákban, iskolákban, parkokban vagy szupermarketekben szabályozzák a fényerősséget szabványok és kötelező érvényű előírások.
Ma a fényforrásokat a lumen alapján hasonlítják össze. Ha a LED-eket és társait az izzólámpák teljesítményével akarja összehasonlítani, tudnia kell, hogy a régi izzóknak hány lumenes fényerejük volt:
- 100 watt = 1521 lumen
- 75 watt = 1055 lumen
- 60 watt = 806 lumen
- 40 watt = 470 lumen
- 25 watt = 249 lumen
A modern fényforrások, például a LED-ek kevesebb wattal ugyanazt a fényerőt produkálják - a fényhasznosítás magasabb. Ez az arány azonban nagyon termékfüggő, és ma az A energiahatékonysági osztályba tartozó LED-lámpák legújabb generációja esetében akár 200 lumen/watt is lehet.