TÁJÉKOZTATÓ
Halogén helyett LED

Halogén helyett LED

Az izzólámpák 2009-es betiltását követően a halogén izzó néhány évvel ezelőtt még jó alternatívának számított. A halogén hozzáadásával a fényforrás élettartama egyes esetekben megnégyszereződött, és ezzel egyidejűleg javult az energiahatékonyság. Ezt a világítási technológiát azonban már felváltotta egy fejlettebb alternatíva: a LED-lámpa.

Az E27 vagy E14 mellett a G9 egy gyakori halogén foglalat. Erre is van LED-es alternatíva.

A G9 LED fényforrás hatékonyabb alternatíva, és szinte ugyanúgy néz ki.


Át lehet alakítani a halogént LED-re?

A halogénről LED-re való átállás nagyon egyszerű. Minden halogén fényforráshoz létezik megfelelő LED-alternatíva, a G9-es csapszeges talpas lámpától a klasszikus E27-es csavarmenetes lámpáig.


Melyik fogyaszt több energiát: a halogén vagy a LED?

A LED-lámpa jobb fényhasznosítással rendelkezik, azaz a wattok és a lumenek aránya jobb. A LED-ek ezért energiatakarékosabbak és olcsóbbak a működtetésükben. A fényforrás minőségétől függően körülbelül 90 % energiát takarít meg. A LED-ek alacsony energiafogyasztásuknak, kapcsolási stabilitásuknak és hosszú élettartamuknak köszönhetően a legkörnyezetbarátabb fényforrások a piacon. A LED-ek elterjedésének köszönhetően ezeknek a modern fényforrásoknak az ára is csökkent, így már az első perctől kezdve megtakarítás érhető el.

Nappali világítás

Melyik világít jobban: a halogén vagy a LED?

Akinek jó tapasztalatai vannak a nappaliban a halogénnel, azt a LED is lenyűgözni fogja. Fontos, hogy a LED-lámpa vásárlásakor figyeljünk a színhőmérsékletre (Kelvinben). A halogén fény méretei kevesebb, mint 3300 Kelvin. Ezt hívják meleg fehérnek.

<3.300 K) über Universalweiss (3.300 – 5.300 K) bis Tageslichtweiss (>A hagyományos fényforrásokkal ellentétben a LED-lámpák a melegfehér ( 5300 K) fényszíntől kezdve minden fényszínben kaphatók. Ez azt jelenti, hogy attól függően, hogy hol szeretné használni a fény színét, más-más színt választhat - vagy kiválaszthat egy intelligens fényforrást, és bármikor szükség szerint beállíthatja a fényt.

A halogénlámpa LED-es fényforrással való helyettesítése minden probléma nélkül működik.


Melyik LED helyettesíti az 50W-os halogént?

Még az izzólámpákról halogénre való átálláskor sem volt már megbízható érték a fényerő meghatározásához a teljesítmény. Ma a lumenértéket - a lámpa fényáramát - hasonlítjuk össze. A wattban kifejezett energiafogyasztás jelentősen eltér a LED-lámpa minőségétől függően, ezért a wattnak már nincs jelentősége a fényerő szempontjából.

Egy példa: Egy 28 wattos halogénlámpa kb. 470 lumen. Ha LED-re vált, egyszerűen csak figyeljen a megfelelő lumen specifikációra a cikk adataiban vagy a LED-lámpa termékcsomagolásán.

Watt régi izzók Wattos halogén lámpa Lumen Watt egy hasonló LED-lámpa esetében
100 75 1521 z. B. 15 W-os LED lámpa
75 60 1055 z. B. 11 W-os LED-lámpa
60 45 806 z. B. 8,5 W-os LED-lámpa
40 30 470 z. B. 4 W-os LED lámpa
25 20 249 z. B. 4 W-os LED lámpa

Csak a hagyományos izzóknak volt szabványosított watt/lumen aránya.


Lehet-e a LED-eket a halogénlámpákhoz hasonlóan tompítani?

A halogénlámpák kivétel nélkül dimmelhetők voltak. A LED-lámpák esetében viszont ügyelni kell arra, hogy speciális, dimmelhető LED-lámpákat használjunk.

A különböző LED-lámpák azonban többet tudnak annál, mint hogy "csak" tompíthatók. Az intelligens fényforrások, mint például a Philips Hue világítási rendszer, lehetővé teszik a színhőmérséklet kényelmes dimmelését vagy megváltoztatását okostelefonon keresztül. Ez azt jelenti, hogy egyetlen fényforrás bármikor ideális fényt biztosíthat az élethez vagy a munkához.

Cserélhető fényforrás és külső fényerőszabályzó

Ha a helyiségben külső fényerőszabályozót szereltek fel, a LED-re való átálláskor nemcsak arról kell gondoskodni, hogy a fényforrás dimmelhető legyen, hanem szükség esetén a meglévő transzformátort is ki kell cserélni egy megfelelő LED-transzformátorra.

Dimmerrel és cserélhető fényforrással rendelkező lámpatestekhez

Sok állólámpa, pl. G9 foglalattal, rendelkezik beépített fényerőszabályzóval is, pl. a kábelen vagy közvetlenül a lámpakereten. A beépített fényerőszabályzó használatához itt dimmelhető G9 LED fényforrást kell használni.

LED-es lámpák integrált világítástechnikával és fényerőszabályzóval

Ha egyébként is új lámpatestet keres - pl. mennyezeti mosólámpát -, válasszon állandóan beépített fény- és fényerőszabályozó technológiával rendelkező LED-es lámpatestet. A külső dimmerek ezért szükségtelenek. A funkciókkal kapcsolatos információk a cikk részleteiben találhatók.


Halogénlámpák

Mi a helyes módja a régi halogénlámpák ártalmatlanításának?

A halogénlámpák az izzólámpákhoz hasonlóan a háztartási hulladékkal együtt ártalmatlaníthatók, de nem tartoznak az üveghulladékba. Összeállítottunk egy részletes útmutatót a hagyományos és modern fényforrások ártalmatlanításáról.


A halogénről a LED-re való átállás összefoglalva

A halogénről LED-re való átállás nagyon egyszerű. Ezek a különleges funkciók:

  • Kompatibilitás: LED-lámpák minden szabványos foglalathoz kaphatók.
  • Fényszín: Hangulatos, halogénszerű fény érhető el <3,300 K fényerővel
  • Fényerő: Hasonlítsa össze a lumen értéket, hogy a kapcsolás után ugyanazt a fényerőt kapja.
  • Intelligens otthon: az intelligens lámpák bármikor testre szabható fényt kínálnak
  • Energiafogyasztás: a LED-ek azonos fényminőség mellett akár 90 %-kal kevesebb energiát fogyasztanak.
  • Hangerőszabályozhatóság: Keresse a "dimmelhető" kiegészítéssel ellátott LED-lámpákat.