SZEZONÁLIS KIÁRUSÍTÁS | Továbbá akár 14 % kedvezmény!

SZEZONÁLIS KIÁRUSÍTÁS | Akár 70%

Mozgásérzékelők

Szűrők
Szűrők 0
Rendezés: Népszerűség
Színes
Anyag
Ár
Alkalmazás
Márka
IP-védettség
Kapcsolóval
Védelmi osztály
Elemmel müködtethető
Helyiség
Intelligens otthoni rendszer
Működési feszültség (V)
Távirányitóval
Mozgásérzékelővel
LED
Átmérő (cm)
Alkalmazás
Tápfeszültség (V)
Stílusirány
Alak
Hangasszisztens
Dimmelhető
Magasság (cm)
Alkalmazás
Szélesség (cm)
Alkalmazás
Kivetítés
Alkalmazás
Hosszúság (cm-ben)
Alkalmazás
Nem találunk a kiválasztásnak megfelelő termékeket.

A mozgásérzékelők számos előnnyel járnak: Kényelem, biztonság és megtakarítási lehetőségek

A mozgásérzékelők automatikusan szabályozzák a kert és a ház világítását. Az a tény, hogy a lámpát nem kell többé kézzel bekapcsolni, nagyobb kényelmet jelent. Ha nincs szabad keze, ez a luxus rendkívül praktikusnak bizonyul. A sérülésveszélyt a mozgásérzékelők használata is minimalizálja. Ennek oka, hogy a szabadban a botlásveszélyt időben felismerik, és nem kell a sötétben keresgélni a villanykapcsolót a beltérben.

A mozgásérzékelők is hozzájárulnak a betörésvédelemhez. Ha a házhoz akaratlanul közeledő emberek számára felkapcsolják a villanyt, gyakran elkergetik őket, és eleve nem történik betörési kísérlet.

Végül, de nem utolsósorban a mozgásérzékelők hosszú távon kímélik a pénztárcát: mivel csak akkor kapcsolják be a fényt, amikor arra valóban szükség van, egyszerre költségtakarékosak és környezetbarátok. A lámpa kikapcsolásáról való megfeledkezés már a múlté, ami jelentősen meghosszabbítja a fényforrások élettartamát.

Milyen típusú mozgásérzékelők léteznek?

A mozgásérzékelők különálló tartozékként vagy a lámpatestekbe állandóan beépítve kaphatók. Ez különböző technológiákon alapul, amelyek kombinálva is alkalmazhatók:

Passzív infravörös érzékelők (PIR-érzékelők)

  • infravörös sugárzáson (hősugárzás) keresztül működik
  • Beltéri és kültéri használatra

Nagyfrekvenciás vagy radarérzékelők

  • elektromágneses hullámokon keresztül működik
  • Beltéri használatra és mostantól kültéri használatra is alkalmas intelligens HF-érzékelőként (iHF)

Ultrahangos érzékelők

  • hangvisszaverődésen keresztüli működés
  • beltéri használatra

Kameraérzékelők

  • funkció a képtartalom elektronikus értékelésén keresztül
  • Beltéri és kültéri használatra
Kültéri fali lámpák mozgásérzékelővel

Miben különböznek a mozgásérzékelők a jelenlétérzékelőktől?

A mozgás- és jelenlétérzékelők közötti különbség az érzékelők érzékenységében rejlik. Míg a mozgásérzékelők a nagyobb mozgásokra, például a járásra reagálnak, a jelenlétérzékelők számára elegendőek a legkisebb mozgások, például az ajtókilincs lenyomása vagy a billentyűzeten való gépelés. Ezáltal a mozgásérzékelők alkalmasak kültéri területeken, hogy fényt adjanak a sötétben, és elriasszák a betörőket. Beltérben gyakran használják a folyosókon és a lépcsőházakban. A jelenlétérzékelőket viszont lakó- és munkaterületekre szánják. Itt a legapróbb mozdulatokhoz is fényt biztosítanak. A modern mozgás- és jelenlétérzékelők automatikus fényerőmérést végeznek, és elegendő napfény esetén automatikusan kikapcsolnak.

A jelenlét- és mozgásérzékelők alkalmazási területeiről áttekinthető infografikát talál útmutató.

Hogyan működnek a PIR-érzékelők?

A PIR-érzékelők (passzív infravörös érzékelők) nem továbbítanak jeleket, hanem csupán a környezetük hősugárzását fogadják, ezért passzívan működnek. Ezeket dinamikus hőforrások, azaz mozgó tárgyak aktiválják. Ezek lehetnek emberek, állatok és meleg autómotorok is. A PIR-érzékelők azonban nem reagálnak a statikus hőforrásokra, például a napfényre. Olyan modellek is rendelkezésre állnak, amelyeket nem aktiválnak kis állatok. Ez megakadályozza a felesleges áramfogyasztást, amikor macskák vagy sünök szaladnak el mellette.

A PIR-érzékelőknek a hőmérsékletkülönbségek optimális érzékeléséhez közvetlen érintkezésre van szükségük a tárggyal. Ezért nem szabad őket rejtve vagy árnyékolva telepíteni. Az érzékelők érzékenységét erős eső vagy télen a vastag ruházat is gyengítheti.

Hol használják a PIR-érzékelőket?

A házban és a kertben is PIR érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelőket használnak. Ezek a megfelelő választás, ha nagy mozgások észleléséről van szó. Regisztrálják, ha egy személy sétál, vagy ha egy autó közeledik. Fontos tudni, hogy a PIR-érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelők a átló irányú mozgásokat jobban érzékelik, mint a frontális mozgásokat. Ez azzal magyarázható, hogy a mozgásérzékelő az érzékelési területet egy egyedi területekből álló rácsra osztja. Ezt a területet úgy képzelheted el, mint a szétnyitott ujjaid közötti távolságot. Ha egy személy frontálisan közelít a mozgásérzékelőhöz, akkor egy területen maradhat, így az érzékelő nem érzékel semmilyen változást. Ha ferdén halad el a mozgásérzékelő mellett, akkor több látható felületet keresztez, és változást észlel. Ezért a szereléskor ügyelni kell a szögre. Ezenkívül a PIR-érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelőket úgy kell felszerelni, hogy ne legyenek elrejtve. Ennek oka, hogy a tárgyakkal való közvetlen vizuális kapcsolat elengedhetetlen a tökéletes működéshez.

Mozgásérzékelővel ellátott útfény

A PIR-érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelők a kültéri területek, valamint a folyosók, garázsok és lépcsőházak esetében a legmegfelelőbb módszer. Nem alkalmasak azonban a kisebb mozgások, például az ülő irodai munka során végzett mozgások rögzítésére. Az úgynevezett jelenlétérzékelőknek itt több értelme van. Ezek szintén infravörös érzékelőkkel érzékelik a hősugárzást - csak sokkal érzékenyebben reagálnak. Ezt a látómező nagyon részletes, sakktábla-szerű felosztása teszi lehetővé. A jelenlétérzékelők a legkisebb mozdulatokat, például a billentyűzeten való gépelést is érzékelik. Ezért elsősorban irodákba és lakóterekbe alkalmasak.

Hogyan működnek a nagyfrekvenciás érzékelők?

A nagyfrekvenciás érzékelők (HF-érzékelők) radarsugarakat (elektromágneses hullámokat) bocsátanak ki, és azok visszaverődésére - a visszhangképre - reagálnak. Ezért aktívan dolgoznak. Ha egy tárgy mozog, akkor megváltozik a frekvencia, amelyen a kibocsátott hullámok visszaverődnek. Az érzékelő így regisztrálja a változást. A HF-érzékelők a hőmérséklettől függetlenül működnek. Falakkal, üveggel vagy fával leárnyékolva is felszerelhetők. Ennek az az oka, hogy az infravörös érzékelőkkel ellentétben nem kell közvetlenül érintkezniük a tárggyal, és képesek áthatolni a vékony falakon. Nagy érzékenységüket az teszi lehetővé, hogy az érzékelés egyszerre folyik vízszintesen és függőlegesen.

A HF-érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelők nagyon jól alkalmazhatók szögletes pincehelyiségekben és folyosókon, ahol az infravörös érzékelők elérik a határaikat. A HF-érzékelőkkel ellátott jelenlétérzékelőket elsősorban lakóterekben használják. A finomabb mozgásokat is regisztrálják - még akkor is, ha egy olvasószéken vagy az irodában ül. A mosdókban és mosdókban is nagyon praktikusak, mivel még az ajtók mögött is érzékelik a mozgásokat.

A HF-érzékelők sokáig nem voltak alkalmasak kültéri használatra a nagy érzékenységük miatt - még egy elhaladó falevél is elég volt ahhoz, hogy jelet adjon. A technológiát azonban mostanra továbbfejlesztették, így már képes megkülönböztetni az emberi mozgást a rovaroktól, a lehulló levelektől és az esőtől. Az ilyen intelligens HF-érzékelőket (iHF) ma már egyre gyakrabban használják kültéren.

Hogyan működnek az ultrahangos érzékelők?

Az ultrahangos érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelők az ember számára hallhatatlan tartományban bocsátanak ki és fogadnak hanghullámokat. Az utolsó sarokig behatolnak a helyiségbe, és az akadályok felett közvetlen vizuális kapcsolat nélkül is képesek felismerni a tárgyakat. Nem szabad azonban fedlap mögé vagy a fűtés fölé helyezni őket, mivel a hanghullámok a levegőn keresztül terjednek. A HF-érzékelőkkel ellentétben az ultrahangos érzékelők nem képesek áthatolni a vékony falakon.

Az ultrahangos érzékelőkkel ellátott mozgásérzékelők ideálisak hosszú folyosókon és folyosókon. Jelenlétérzékelőként gyakran használják irodákban, mivel nagy érzékenységük miatt ülő tevékenységre vannak predesztinálva.

Hogyan működnek a kamera érzékelői?

A mozgásérzékelők kameraérzékelőkön keresztül is működtethetők. Ha a képrögzítésben változást regisztrálnak, a fény egy jelzésen keresztül bekapcsolható, és természetesen riasztás is indítható. Ezt a technológiát elsősorban a biztonságtechnika területén használják. A nyílt terű irodákban vagy tárgyalókban való használatra a Steinel most olyan kameraérzékelőket fejlesztett ki, amelyek képesek felismerni és megszámolni az embereket - függetlenül attól, hogy ülnek vagy állnak.

A mozgásérzékelők is állandóan a lámpatestekbe vannak beépítve?

A mozgásérzékelők különálló tartozékként, valamint helyesen beépített lámpatestekként is kaphatók. Ha a mozgásérzékelőket fényforrásokhoz kapcsolják, ügyelni kell arra, hogy csak olyan fényforrásokat használjanak, amelyek azonnal teljes fényáramot bocsátanak ki. Az is lényeges, hogy a mozgásérzékelőhöz engedélyezett fényforrás maximális elektromos teljesítményét (watt) tartsa be.

A legegyszerűbb megoldás, ha közvetlenül integrált mozgásérzékelővel ellátott lámpákat vásárolunk a lakásba és a kertbe. Stílusos alap és útfény mozgásérzékelővel áll rendelkezésre kültéri használatra, így biztonságosabbá teszi az éjszakai sétát a kertben, és egyúttal gyönyörű hangulatot teremt. Ilyen kültéri lámpák már ma is kaphatók hálózatba kötve: ha egy lámpa mozgást érzékel a mozgásérzékelőjén keresztül, akkor jelet küld a hálózatba kötött fényforrásoknak. Ez automatikusan aktiválja az összes lámpát egyszerre, és megvilágítja a kerti utat.

Hogyan csatlakoztassam a mozgásérzékelőket?

Mivel a mozgásérzékelők ma már főként a lámpatestekbe állandóan beépítve kaphatók, a legtöbb esetben nincs szükség a meglévő elektromos rendszerbe való beépítésükre. Ha azonban egy különálló mozgásérzékelő mellett dönt, azt kis erőfeszítéssel saját maga is felszerelheti. Mielőtt csatlakoztatna egy mozgásérzékelőt, kérjük, győződjön meg arról, hogy betartotta a szokásos, szigorú biztonsági szabályokat, amelyek az elektronikus rendszereken végzett munkákra vonatkoznak.

A következő előzetes megfontolás is fontos: a fényforrás a jövőben csak a mozgásérzékelőn keresztül vezérelhető legyen, vagy egy kapcsolóval is vezérelhető legyen? Ha mindkét lehetőséget kombinálva szeretné használni, válasszon egy úgynevezett választó kapcsolót. Ez lehetővé teszi a fény állandó be- vagy kikapcsolását, valamint a mozgásérzékelő üzemmódra való átkapcsolást. A mozgásérzékelőt úgy is beállíthatja, hogy éjszaka aktív legyen, a fényt pedig nappal kapcsolóval működtetheti.

Mozgásérzékelő felszerelése

Azt is tisztáznia kell, hogy a mozgásérzékelőt felszíni vagy süllyesztett kivitelben kívánja-e felszerelni. A süllyesztett változat esetében a megfelelő fényforrás kapcsolószekrényét használhatja. Ehhez távolítsa el a villanykapcsolót, és csatlakoztassa a mozgásérzékelőt. A kereskedelemben kaphatók háromvezetékes technológiával vagy kétvezetékes technológiával működő mozgásérzékelők, amelyeknek ennek megfelelően két vagy három csatlakozócsatlakozójuk van. A kétvezetékes technológia nem igényel nullavezetőt.

A következő lépésben állítsa be a közeledő tárgytól való távolságot (érzékelési tartomány) és azt az időtartamot, amely alatt a fénynek bekapcsolva kell maradnia, ha mozgást érzékel (bekapcsolási időtartam). A szürkületérzékelő segítségével megadhatja azt a környezeti fényerőt is, amelynél a fényt aktiválni kell. Most már csak a mozgásérzékelőt kell a kapcsolószekrénybe csavaroznia - és kész.

Egyébként nem szükséges minden fényforráshoz külön mozgásérzékelőt felszerelni. Egyszerűen csatlakoztathat több fényforrást egy mozgásérzékelőhöz. Biztonsági okokból azonban ügyeljen arra, hogy a mozgásérzékelő csatlakoztatott terhelése ne haladja meg a megengedett értéket.

Az állandóan beépített mozgásérzékelővel ellátott lámpák mostantól akkumulátorral is kaphatók. A lámpa felszereléséhez egyszerűen helyezze be az elemeket, és helyezze a lámpát a kívánt helyre. Ebben a kombinációban az energiatakarékos LED-lámpák a legalkalmasabbak, hogy az akkumulátorok a lehető leghosszabb ideig működjenek.

Milyen védelmi osztályúnak kell lennie a mozgásérzékelőmnek?

Külső területeken és fürdőszobákban, kérjük, győződjön meg arról, hogy a mozgásérzékelő megfelelő IP védelmi osztályú. Ez az egyetlen módja annak, hogy megfelelő védelmet biztosítson a víz és az idegen testek behatolása ellen. Az IP54\ vagy magasabb védelmi osztályú készülékek alkalmasak kültéri használatra a ház falán vagy a tető alatt. Ez megvédi őket a portól és a fröccsenő víztől. Az IP66-os védettségi osztályú érzékelő például még porálló és vízsugárral szemben is védett. Ez akkor ajánlott, ha a fal vagy a tető nem nyújt védelmet.

A fürdőszobában a mennyezeten elegendő az IP44-es védelmi osztály, amely megvédi a készüléket a fröccsenő vízzel és az egy milliméternél nagyobb idegen testekkel szemben. A fürdőkád közelében azonban jobb, ha IP65 védettségű. Olyan lakóterekben, ahol nem kell nedvességgel számolni, az IP40 védettségi osztályú mozgásérzékelők elegendőek ahhoz, hogy megvédjék a készülékeket az egy milliméternél nagyobb szilárd idegen testektől, de a víztől nem.

Milyen magasságban kell felszerelni a mozgásérzékelőt?

Kültéri területeken a mozgásérzékelők esetében ** 2 méter vagy nagyobb telepítési magasság** ajánlott. Ennek egyik oka, hogy a mozgásérzékelőt illetéktelen személyek - különösen betörők - számára elérhetetlen helyre kell felszerelni. Másodszor, minél magasabbra szereli a mozgásérzékelőt, annál nagyobb a lefedett terület. Ha túl alacsonyan telepítik, csak viszonylag kis területet fed le. Ezért az Ön projektje esetében egyedileg kell döntenie. Ugyanakkor be kell tartani a gyártónak a szerelési magasságra vonatkozó ajánlásait.

Milyen lefedettségi szögek mire alkalmasak?

A mozgásérzékelők 90° és 360° közötti érzékelési szöggel állnak rendelkezésre. Ha például egy egész helyiséget kell lefedni, akkor a mennyezeti felszerelést kell előnyben részesíteni, mivel itt 360°-os érzékelési területet lehet lefedni. Falra szerelés esetén elegendő a 180°-os érzékelési szög. Az ilyen mozgásérzékelőket leginkább egy folyosó megvilágítására vagy a ház körüli kültéri terület biztosítására lehet használni. Ezzel szemben a 90°-os szögek tökéletesen elegendőek a ház bejáratának megvilágításához, ha szükséges. Egy 240°-os érzékelési szöggel rendelkező mozgásérzékelőt a ház egyik sarkára lehet felszerelni, hogy a ház két külső falát egyszerre védje.

Ha még nem biztos az alkalmazásban, akkor vásárolhat egy nagy érzékelési szögű mozgásérzékelőt is, amelyet később zárójelzők segítségével beállíthat a használt területre.

Ha a mozgásérzékelőt biztonsági okokból a külső falra szereli fel, ügyeljen arra, hogy a közvetlenül alatta lévő területet is érzékelje. Az érzékelési terület megkerülésének megakadályozására egy úgynevezett kúszóvédelem használható. Erre a célra vagy egy speciális objektívet, vagy egy második érzékelőt használnak.

Szükség van a mozgásérzékelőmnek szürkületérzékelőre?

Annak érdekében, hogy a mozgás- vagy jelenlétérzékelő ne aktiválódjon nappali fényben, javasoljuk, hogy kombinálja egy fényérzékelővel. Itt állíthatja be azt a szürkületfokot, amelynél a kinti mozgásérzékelőnek vagy a belső jelenlétérzékelőnek aktiválnia kell a fényforrást. Ez megakadályozza, hogy a lámpa bekapcsoljon, amikor elegendő fényerő van. A szürkületérzékelővel energiát és költségeket is megtakaríthat, így kímélheti a környezetet és a pénztárcáját. A modern mozgásérzékelők alapfelszereltségként tartalmaznak ilyen szürkületérzékelőket. Egyébként: a Steinel Nightmatic néven árul alkonykapcsolókat.

Mely fényforrások alkalmasak mozgásérzékelőhöz való csatlakoztatásra?

A mozgásérzékelők egyik előnye, hogy energiát takarítanak meg. Mivel a lámpa csak akkor kapcsol be, amikor valóban szükség van rá, az áramköltségek itt megtakaríthatók. A LED környezetbarát és költségtakarékos, így ez a világítási technológia kézenfekvő választás a mozgásérzékelőkkel való kombináláshoz. A LED-ek a bekapcsolás után azonnal elérik a 100 százalékos fényerőt, és a gyakori ki- és bekapcsolás nem befolyásolja őket. Ezért tökéletesen alkalmasak mozgásérzékelőkhöz.

A mozgásérzékelők integrálhatók az intelligens otthoni rendszerekbe?

Mivel a fejlesztés egyre inkább az okos otthon irányába halad, már vannak olyan mozgásérzékelők is, amelyek integrálhatók ebbe a technológiába. A tevékenységekről szóló értesítések közvetlenül egy okostelefonos alkalmazáson keresztül hívhatók le. Funkciók és érzékenységek beállítására és ellenőrzésére is használható. Az időszabályozás is gond nélkül lehetséges. Az otthoni automatizálási rendszeren keresztül hálózatba kapcsolt mozgásérzékelők például dimmerekhez is csatlakoztathatók, így lefekvéskor csak a dimmelt világítás aktiválódik.

Milyen márkájú mozgásérzékelők vannak?

A Steinel a mozgásérzékelők terén úttörőnek számít. Manapság azonban más márkaszállítók is kínálnak kiváló minőségű jelenlét- és mozgásérzékelőket a kínálatukban. Az alábbi áttekintés a német piacra vonatkozó mozgás- és jelenlétérzékelők** beszállítóinak **választékát mutatja be: