Jól érzem magam a munkámmal kapcsolatban. Bármilyen időjárás esetén. Akár a 40 fokot karcolja odakint, akár az eső, a jég és a hó teszi a "kinti" hőmérsékletet a világ legidegenebb helyévé: Az irodában minden rendben (hála a légkondicionálónak és a fűtésnek). Legalábbis, ha a világítás is szerepet játszik. Végül is, ha késő estig dolgozik, és a félhomályban próbálja megfejteni az iktatott dokumentumokat a mappában, a szemei nem csak a fáradtságtól égnek. A világítás fontos szerepet játszik a hatékony munkavégzésben. Ez tehermentesíti a szemet, és összességében mindent megkönnyít.
Ez annyira fontos, hogy az irodai világítás szabványosított. És még azok is, akik nem az irodában bújják a dokumentumokat, vagy nem egy nagyvállalatban gépelnek a billentyűzeten, élvezik az irodai világítás szabványait: a otthon irodában. Vagy bármilyen munkaállomáson, legyen az bármilyen kicsi, ahol otthon ülsz, és számlákat pipálsz ki, vagy egyszerűen csak levelet írsz.
Otthonról dolgozik? Akkor lehet tanulni valamit az irodai világításról. **De nem muszáj. Ez a nagy különbség: otthon nagyrészt szabadon választhatja meg az irodai világítást. Egy vállalatnál azonban bizonyos normáknak kell megfelelnie. Az irodai világítást a DIN EN 12464-1 európai szabvány szabályozza. Ezenkívül Németországban a ArbStättV (munkahelyi rendelet) és az ASR A3.4 alkalmazandó. Egyes országokban további követelmények is érvényesek.
Általánosságban elmondható, hogy a képernyős munkahelyek világításának alkalmasnak kell lennie minden olyan (vizuális) feladatra, amely az adott munkahelyen történik. Ez magában foglalja a képernyőn történő írást és olvasást, valamint az íróasztalnál történő írást és olvasást. A világítási kritériumokat a tevékenység típusának, a vizuális feladatoknak és a helyiségnek megfelelően kell meghatározni, és az irodai lámpatesteket és lámpákat ennek megfelelően kell kiválasztani.
Azt kérdezi, miért van szükség további világításra ahhoz, hogy a képernyőn lévő szöveget olvashassa és írhassa? Mikor világít maga a képernyő? Válasz: Mert a túl nagy kontraszt a világos képernyő és a sötét szoba között megterheli a szemet. Amint láthatja: Ennyire részletesen lehet (vagy kell, ha irodai világításról van szó) megközelíteni a világítást.
Felkapcsolja a villanyt, és máris kész az irodai világítás? Jó lenne! Ha közelebbről megvizsgálja a szabványokat, és megnézi, hogy mely minőségi jellemzők játszanak szerepet, rájön, hogy a világítás valójában milyen kiterjedt lehet.
Ön magánfelhasználó? Nagyszerű, akkor elveheted, amit akarsz, és elhagyhatod, amit akarsz.
A jó irodai világítás minőségi jellemzői többek között a következők:
Mint minden más lámpa, az irodai lámpák is fényáramot bocsátanak ki, amelyet lumenben mérnek, és amely a fényerőt jelzi. Az irodai világításra vonatkozó szabványok azonban előírják a fényerősség kiszámítását. Ez arra a fényre vonatkozik, amely ténylegesen a felületre esik. A megvilágítás mértékegysége lux (lx). Egy irodai munkaállomás például 500 lx fényerőnél tekinthető megfelelően megvilágítottnak.
A magánszektorban viszont továbbra is a lumen\ értékkel kell dolgozni (mert a luxot nem lehet olyan könnyen kiszámítani), amelyet minden fényforrásnál és minden LED-es lámpánál (állandóan beépített fényforrással) meg lehet találni a boltban.
Iránymutatásként egy jó asztali lámpa fényáramának 500 lumen körüli értéket kell elérnie. Nagyobb fényáram esetén javasoljuk, hogy figyeljen a integrált fényerőszabályzóra (az üzletben a "Dimmelhető" és a "Dimmer included" sorokról ismerhető fel). Ezután beállíthatja a fényerőt a saját preferenciáinak megfelelően. Mint mondtam: Itt nem a szabvány dönt helyetted - döntsd el te magad!
Mire vársz még? Minden lehetőség nyitva áll előtted!
Káprázatos irodai fények zavarnak! Összehasonlításképpen, gondoljon csak arra, hogy a nappaliban a kanapén szeretne pihenni, és állandóan egy mennyezeti reflektor nyílt fényforrásába nézni. A vakítás az irodában ugyanolyan bosszantó. Itt különbséget kell tenni a fiziológiai és a pszichológiai vakítás között.
A fiziológiai tükröződés a látásfunkció csökkenését okozza. Ezt például a napba vagy a fényszórókba nézés okozza.
A pszichológiai vakítás egy szubjektív zavaró érzés. Az, hogy egy irodai lámpát vagy irodai lámpatestet vakítónak érzékelünk-e, különböző tényezőktől függ. Ezeket a tényezőket az UGR-módszer szerinti káprázás értékelésénél figyelembe veszik.
További információért kérjük, forduljonszakértői tanácsadásunkhoz az alábbi elérhetőségeken.
A jó irodai világítás nem csupán az irodai lámpatestek felszereléséből és telepítéséből áll. Az előírások teljesítéséhez elengedhetetlen a jó tervezés. És hogy Ön ne maradjon magára ebben a nagyon fontos feladatban, szakképzett tanácsadóink segítenek Önnek az ilyen (és bármilyen más) világítási projektekben.
Itt* találja kapcsolatfelvételi űrlapunkat.
Tanácsot adunk Önnek a következők használatáról
**Várjuk érdeklődését!
Az áthúzott árak a feny24.hu található korábbi árnak felelnek meg
Minden ár forint(Ft), 27% ÁFA és plusz szállítási költséggel.